Metodické pokyny - účetnictví
Změny v legislativě od roku 2015 a zpřísnění podmínek pro nespolehlivé plátce DPH
- Dana Peremská
Přehled ekonomických změn, které budou platit od roku 2015 a které připravila vláda Bohuslava Sobotky.
Nová sazba DPH
Ke dvěma sazbám daně z přidané hodnoty přibude třetí, desetiprocentní. Budou v ní léky, kojenecká výživa a knihy. Vláda si od tohoto opatření slibuje, že ceny uvedených výrobků pro spotřebitele poklesnou – podle ministerstva zdravotnictví má cena léků poklesnou zhruba o čtyři procenta. Náklady tohoto opatření na státní rozpočet činí zhruba tři miliardy korun.
Zvýšení slev na druhé a další dítě
V současnosti si mohou rodiče odečíst z daní 13.404,- Kč ročně za každé dítě, tedy 1.117,- Kč měsíčně. Vládní návrh počítá s tím, že u druhého dítěte se tato suma zvýší o 200,- Kč (tedy 15.804,- Kč ročně) a u třetího a dalšího dítěte o 300,- Kč (čili 17.004,- Kč ročně).
Porodné
Na první dítě budou rodiče i nadále dostávat jednorázový příspěvek ve výši 13 tisíc korun, na druhé dostanou nově 10 tisíc korun. Aby rodina měla na porodné nárok, nebude její měsíční příjem smět přesáhnout 20.817,- Kč u jednoho dítěte a 25.515,- Kč u druhého. Dnes je to 18.504,- Kč.
Zrušení poplatků ve zdravotnictví
Pacienti od Nového roku ušetří 30 korun jak při návštěvě lékaře, tak za recept v lékárnách. Devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti zůstává.
Sleva pro pracující důchodce
Zhruba 145 tisícům seniorů, kteří mají zaměstnání nebo podnikají, se vrátí roční sleva na dani ve výši 24.840,- Kč. Podle červencového rozhodnutí Ústavního soudu mají nárok na slevu vrátit už za letošní rok.
Stropy u paušálů živnostníků
Živnostníci, kteří vydělávají přes dva miliony korun ročně, už nebudou moci uplatňovat výdajové paušály ve výši 80 a 60 procent – místo toho budou muset vést účetnictví. Podobné omezení platí už u výdajových paušálů ve výši 30 a 40 procent.
Životní pojistky
Kdo má investiční životní pojištění, může si letos peníze předčasně vybrat, aniž by přišel o část státního příspěvku. Při předčasném výběru po Novém roce už na ni ztratí nárok a jedinou možností, jak si celý státní příspěvek zachovat, bude dosažení 60 let věku. V současnosti je možné u investičního životního pojištění z daní odepisovat až 12 tisíc korun ročně, nově bude možné odečíst jen peníze zaplacené na krytí pojistných rizik, ne ty určené na investici.
Minimální mzda
Minimální mzda vzroste od ledna 2015 z 8.500,- Kč na 9.200,- Kč. Další navýšení minimální mzdy má přijít v roce 2016.
Nespolehlivý plátce, zpřísnění institutu od října
Dosud obsahovala černá listina dlužníků DPH (registr plátců DPH), s nimiž je riskantní obchodovat, 140 firem. Od 1.10.2014 začne počet tzv. nespolehlivých plátců narůstat. Finanční správa výrazně zpřísňuje pravidla k tomu, aby se společnost či živnostník dostali „na index“, bude stačit po tři měsíce dlužit přes půl milionu korun. Dosud byl limit deset milionů.
Počet subjektů, které by se mohly nově dostat na seznam nespolehlivých plátců, je tři až šest tisíc a smyslem je postihnout ty, kteří páchají daňové podvody, nikoli poctivé podnikatele. Avšak i na poctivé podnikatele budou mít nové regule dopad. Jde o to, že za firmu na listině přebírají odpovědnost její obchodní partneři. A když ona DPH nezaplatí, stát peníze začne vymáhat na nich. Důsledná kontrola a prověřování všech dodavatelů se tak stanou ve firmách ještě důležitějším nástrojem.
Obavy z tažení: Proti zápisu se dá odvolat, což má odkladný účinek. Budou se brát v potaz faktory jako druhotná platební neschopnost.
Nervozita je ale pochopitelná, protože firmy mají strach, aby nemusely platit DPH dvakrát – nejprve jakou součást ceny při vypořádání s partnerem- Pak znovu státu, když tentýž dodavatel nesplní své daňové povinnosti Když se firma dostane na černou listinu, těžko z ní pak zmizí: o výmaz může požádat až po roce a nesmí mít žádné prohřešky. A po celou tu dobu se mu budou jen komplikovaně shánět zakázky.
K institutu nespolehlivého plátce jsou kritičtí i zástupci podnikové sféry, třeba Hospodářská komora. Ta mimo jiné namítá, že stát chce vlastně přimět firmy, aby za něj udělaly špinavou práci – aby samy odvrhly ty, u nichž selhává výběr daní.
Příslušné finanční úřady budou nově mnohem přísněji posuzovat nejen to, kolik a kdo dluží, ale také to, jak s kontrolory komunikuje, či zda se nevyhýbá kontaktu. Sedět na virtuální adrese, v takzvaných office housech, bude proto rizikovější než dřív.
Co dělat, pokud firma či živnostník na webu daňové správy zjistí, že někdo z jejich obchodních pracovníků je na seznamu nespolehlivých plátců?
Lze s ním kvůli tomu rozvázat smlouvu, je to relevantní důvod. Když to ale nejde, třeba protože dodává unikátní zboží, může zaplatit DPH rovnou na účet finančního úřadu. To je postup, který už funguje několik let, jen není moc používaný, hlavně kvůli větší administrativní náročnosti.