Metodické pokyny - účetnictví
Změny v daních 2015
- Dana Peremská
Přehled daňových změn pro rok 2015, ve kterém se dočtete o změnách v daních od 1.1.2015, změnách v dph a o změnách ve mzdách.
Změny v daních od 1.1.2015
ZVÝŠENÍ DAŇOVÉHO ZVÝHODNĚNÍ měsíčně na druhé dítě o 200,- Kč na 1317,-Kč, na třetí a další dítě o 300,- Kč na 1417,-Kč; na první dítě zůstává 1117,-Kč měsíčně. Pro zdaňovací období 2015 je nutno vyplnit nový vzor (č. 24) tiskopisu PROHLÁŠENÍ poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, pro ty poplatníky, kteří budou v roce 2015 uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě u zaměstnavatele.
VÝDAJE ZA ŠKOLKU NEBO JINÉ PŘEDŠKOLNÍ ZAŘÍZENÍ SE BUDE UPLATŇOVAT za zdaňovací období ve výši skutečných nákladů, na základě potvrzení od provozovatele tohoto zařízení; bude moci uplatnit pouze jeden z rodičů, maximálně do výše 9200,-Kč.
ROČNÍ ZÚČTOVÁNÍ DANĚ za zdaňovací období zaměstnancům – lhůta pro plátce je prodloužena z 15. do 31. března. Přeplatky z ročního zúčtování záloh a doplatky na daňovém bonusu plátce vrátí nejpozději při zúčtování mzdy za měsíc březen.
PRACUJÍCÍ DŮCHODCI si uplatní slevu na dani ve výši 2070,-Kč měsíčně, ročně 24840,-Kč. Slevu na dani si mohou uplatnit za rok 2014, ale i zpětně za rok 2013, a to nejpozději do konce dubna 2017. Nutnost zdanění vypláceného starobního důchodu u poplatníka, pokud součet příjmu za zdaňovací období přesáhne limit 840 tisíc Kč.
SOLIDÁRNÍ DAŇ - povinnost podat daňové přiznání pro poplatníky, kterým se zvýšila daň za zdaňovací období o solidární zvýšení daně, za rok 2015 u příjmu nad 1 277 328 Kč. Dle §38g odst. 4 ZDP odpadá povinnost podávat daňové přiznání pro zaměstnance, u kterého došlo v průběhu roku k solidárnímu zvýšení zálohy na daň, ale roční limit pro povinnost odvodu solidárního zvýšení základu daně nedosáhl. NOVĚ si mohou tito poplatníci započíst daňovou ztrátu z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o DP.
OSVOBOZENÍ OD DANĚ Z PŘÍJMU dle § 6, odst. 9 zákona DP je nepeněžní plnění do úhrnné výše 10 tisíc Kč za zdaňovací období poskytnutá zaměstnavatelem, např. zájezdy, rekreace, využívání sportovních, kulturních zařízení.
SAZBA DANĚ Z PŘÍJMŮ U FO je 15%, u PO je 19%.
AUTORSKÉ HONORÁŘE do 10 tis. Kč budou zdaněny srážkovou daní.
BEZÚROČNÉ ZÁPŮJČKY POSKYTNUTÉ ZAMĚSTANAVATELEM - NOVĚ bude zdanitelným příjmem majetkový prospěch z bezúročných zápůjček poskytnutých zaměstnavatelem, pokud jistina či souhrn jistin přesáhne za zdaňovací období částku 300 tisíc Kč; výprosy a výpůjčky zaměstnancům daňově zvýhodněné nebudou.
BEZÚPLATNÉ PŘÍJMY ZE ZÁPŮJČEK, VÝPROS A VÝPŮJČEK již nebudou vyjmuty z předmětu daně z příjmů fyzických či právnických osob, ale budou osvobozeny od daně z příjmu, pokud jejich úhrn za zdaňovací období plynoucí od jedné osoby nepřesáhne částku 100 tis. Kč.
OZNAMOVÁNÍ PŘÍJMU - NOVĚ je povinností pro poplatníky oznamovat příjem, který je sice od daně osvobozen, ale jeho výše je nad 5 milionů Kč, např. dary, výhry, příjmy z prodeje nemovitostí nebo z prodeje podílů a akcií.
ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ - nebude možné použít jako odčitatelnou položku od základu daně částky zaplacené na soukromé životní pojištění určené k investování.
VÝDAJOVÉ PAUŠÁLY mohou využívat jen ti živnostníci, jejichž roční příjmy nepřesáhnou dva miliony korun, týká se již všech druhů živností.
ÚROK Z PRODLENÍ - NOVĚ mají firmy a podnikatelé nárok na úrok z prodlení, které způsobí finanční úřady.
Změny v DPH
10% SAZBA DPH - NOVĚ platí druhá snížená sazba DPH ve výši 10%. (Zákon 262/2014 Sb. o dani z přidané hodnoty). Platí na léky včetně veterinárních, knihy, dětskou výživu a potraviny a suroviny, které pro svou zvláštní dietu potřebují lidé alergičtí na lepek a nesnášenlivost bílkovin.
NESPOLEHLIVÍ PLÁTCI DPH - Od 1. dubna 2015 se výrazně rozšíří nástroj proti daňovým únikům, který významně mění platby faktur, tzv. reverse charge, mezi dvěma plátci DPH při faktuře nad 100 tisíc korun. Dotkne se prodejců elektroniky-mobilních telefonů, tabletů a notebooků, herních konzolí, dále dodání plynu a elektřiny obchodníkovi, oceláren, všech firem, které zpracovávají kovy, zemědělců na obiloviny, cukrovou řepu či řepku. Institut nespolehlivého plátce DPH, se uplatní také vůči plátci, který v žádosti o registraci k dani uvedl nepravdivé nebo neúplné údaje, zejména ohledně svého skutečného sídla.
LIMITY PRO PLATBY PROVEDENÉ V HOTOVOSTI - snížily se limity pro platby provedené v hotovosti z 350 tisíc na 270 tisíc; tato změna má dopad i na ručení plátců DPH při platbě na jiný než finančnímu úřadu nahlášený účet; částka, od které se ručí, klesla ze 700 tisíc na 540 tisíc korun.
DPH U POZEMKŮ - zatím nebude.
LIMIT OBRATU - limit obratu pro povinnou registraci k DPH pro živnostníky ZŮSTANE MILIONOVÝ.
DAROVANÉ POTRAVINY POTRAVINOVÉ BANCE - z potravin darovaných potravinové bance se již nebude odvádět DPH.
ZÁKON O REZERVÁCH - TVORBA ZÁKONNÝCH OPRAVNÝCH POLOŽEK k nepromlčeným pohledávkám do výše 100% dle ustanovení §8 bude možná, pokud od konce sjednané doby splatnosti uplyne více než 30 měsíců.
Změny ve mzdách od 1.1.2015
MINIMÁLNÍ MZDA - se zvýší na 9200,-Kč měsíčně.
SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ – u sociálního pojištění je zrušena druhá sazba, kterou si mohli zaměstnavatelé stanovit ve výši 26% z vyměřovacího základu dle §7 odst. 1 písm. b) zákona č.589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení.
MAXIMÁLNÍ VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD - pro odvod pojistného na sociální zabezpečení je 1 277 328,-Kč. Maximální vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění pro roky 2013-2015 je zrušen.
MĚSÍČNÍ PŘÍJEM - podléhající dani ze závislé činnosti zakládající účast na nemocenském a důchodovém pojištění je nadále 2500,- Kč
ELEKTRONICKÁ KOMUNIKACE S ČSSZ A ZAMĚSTNAVATELI, OSVČ A LÉKAŘI – se stává dobrovolnou.
OBSAH MZDOVÉHO LISTU - NOVĚ musí mzdový list obsahovat údaje o výpočtu daně a provedeném ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění.
SUPERHRUBÁ MZDA - nekončí
PRŮMĚRNÁ MZDA - je 26.611,-Kč.
Komunikace s FÚ
Každý daňový subjekt, který má zřízenou datovou schránku nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podávat všechna přiznání nebo registrace s finančním úřadem pouze elektronicky. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta dva tisíce korun, v krajním případě 50 tisíc korun; POKUTA až do výše 500 tisíc Kč za nesplnění registrační, ohlašovací nebo jiné oznamovací povinnosti a neplnění záznamní nebo jiné evidenční povinnosti.